Czwarta już (jak ten czas szybko leci) edycja naszego Podkarpackiego Festiwalu Kultury Japońskiej "Lotus" odbyła się w klimatach szkolnych, a dokładniej rzecz ujmując, w klimatach III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie. W dniach 23-24 września budynkiem tego wspaniałego przybytku naukowego zawładnął, być może po raz pierwszy, lecz oby nie jedyny, duch japońskiej oświaty, kładący szczególny nacisk na kwestie związane z doskonałą zabawą i poznaniem nowych ludzi o podobnych pasjach i mundurkach szkolnych, zwanych potocznie cosplayem. Do grona pedagogicznego, dbającego bez żadnego wyjątku o każdego starego lub nowoprzyjętego ucznia, zaliczali się:

Wyżej wspomniani lotusowi senpai w ciągu dwóch szalonych dni (i jednej nocy) starali się z pasją szerzyć swój własny fragment kaganka oświaty nie tylko przy pomocy starannie przygotowanych (pre)lekcji czy luźnych pogawędek na przerwach. Swoim zaangażowaniem, ubiorem, pokazami i warsztatami udowadniali że pasja i talent drzemie w każdym, kto tylko zechce spojrzeć, posłuchać i skosztować swojej własnej wisienki na torcie wiedzy.

Wszyscy festiwalowi adepci mieli jak zwykle pełną dowolność w skomponowaniu swojego własnego, indywidualnego planu zajęć. Do wyboru były między innymi lekcje śpiewu - te bardziej amatorskie, prowadzone przez enigmatyczną Laughing Jill w klasie karaoke, oraz profesjonalne, połączone ze wspaniałym koncertem grupy NanoKarrin oraz Kameralnego Chóru Hibike; zajęcia z historii średniowiecznej Japonii począwszy od strojów, zwyczajów, aż po broń i ekwipunek wojownika prezentowane przez ekipę Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej; oraz wykład o tym jaką drogę przechodzi tradycyjna japońska katana, od kawałka bezkształtnego metalu po zabójczą broń, udzielony przez naszego specjalnego gościa, pana Krzysztofa Panasa. W ramach przerwy od nauki uczniowie mogli napić się herbaty, biorąc udział w tradycyjnej japońskiej ceremonii jej przygotowania.

Wszyscy miłośnicy nieco bardziej aktywnego spędzania czasu mieli okazję wziąć udział w lekcjach WF-u prowadzonych przez Akademię Sportu Chikara, na których można było zdobyć niezbędną wiedzę dotyczącą szybkiego i skutecznego radzenia sobie z przeciwnikiem uczęszczającym nawet do wyższej klasy. Nie zabrakło również zajęć na świeżym powietrzu, gdzie każdy chętny miał możliwość wyrównania rachunków przy pomocy tarczy i piankowego miecza w czasie uczciwego Juggerowego pojedynku, a dla tych, którym orężem stała się igła, nitka oraz odrobina zapału, cospalyowych wykładów udzielały Asato oraz Endzii Rawr.

Oczywiście szkoła to nie tylko lekcje, więc w ramach odpoczynku od wyczerpujących zajęć każdy uczeń mógł bez żadnych konsekwencji zagrać w swoje ulubione gry, zarówno komputerowe jak i te niewymagające prądu, których dostawcą stał się sklep GameKeeper w Rzeszowie. Miłośnicy anime mogli z kolei pofolgować swojej pasji w sali kinowej działającej od początku do ostatnich minut festiwalowych lekcji. Osoby głodne z reguły, jak i te, które najzwyczajniej w świecie zapomniały zapakować drugiego śniadania, miały okazję skosztować specjałów serwowanych w przytulnej Meido Cafe. Ci, nie tylko chlebem lecz i adrenaliną żyjący, wzięli udział w konkursie jedzenia na czas zupek chińskich (na kolację) oraz budyniu (na śniadanie), a dla ostudzenia wszystkich emocji sobotniej nocy, każdy z uczestników wysłał w niebo swoje życzenia niesione przez papierowe lampiony. Wtedy też rozwiązana została mroczna zagadka, nad którą od rana łamało się wielu uczniów i nauczycieli, niektórzy twierdzili wręcz, że wyjaśnienie podsunęła im rzekomo błąkająca się po boisku tajemnicza pyzata zjawa...

Reklama edycji Jesień 2017

Reklama edycji Lato 2016

Link start! - oficjalny start edycji Lato 2016

Lotus na turnieju Juggera - Pyrkon 2016

Nasze pierwsze wydarzenie - Dwa Oblicza Japonii