O mającej miejsce 2-3 lipca drugiej edycji Podkarpackiego Festiwalu Kultury Japońskiej "Lotus" dowiedziałam się całkowicie przypadkowo. Podczas pobytu w Rzeszowie ktoś wręczył mi małą, szarą ulotkę. Zerknęłam na nią i automatycznie włożyłam do kieszeni. Zapomniałabym o niej niechybnie, gdyby nie fakt, że dotyczyła Japonii, którą wtedy, od jakiegoś czasu, fascynowała się moja przyjaciółka. Zamiast wyrzucić ulotkę od razu z pamięci, zrobiłam to dopiero po wręczeniu druku wspomnianej znajomej.

Zbliżał się lipiec. Wbrew moim obiekcjom, bo sama nie byłam specjalnie w temacie, zostałam przyprowadzona na Festiwal. I chwała mojej przyjaciółce za to! Nie koloryzując, ten weekend był najlepszym w moim życiu. Gdy tylko weszłam na teren I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbywała się cała impreza, poczułam się jakbym odnalazła dawno zaginioną rodzinę. Bardzo liczną zresztą. Do teraz fascynuje mnie otwartość i chęć do działania tych ludzi. Potrzebujesz kogoś do zagrania w planszówkę? Nie ma problemu, przejdź się korytarzem i zapytaj napotkane osoby!

Uczestnicy przyszli tam świetnie się bawić dzieląc się swoją miłością do wszystkiego, co japońskie. Nie ważne czy to anime, manga, gry Nintendo, czy też cosplay, origami albo kendo. Miały miejsce prelekcje dla chcących poszerzać swoją wiedzę, ciekawe warsztaty jak na przykład bodypainting czy kaligrafia, mnóstwo pokazów i konkursów, a także jugger i cosplay. Nie żałowałam ani minuty spędzonej na rozwiązywaniu żywego questa, zabawie na macie do DDR, szaleniu przy Guitar Hero czy próbach ratowania prezydenta w Two Rooms and a Boom, grze z ukrytą tożsamością. Wtedy też, dzięki GameKeeperowi, pierwszy raz zagrałam w "Vudu", imprezową karciankę. I co najważniejsze, zakochałam się w Japonii, wysłuchawszy prelekcji prawdziwych pasjonatów.

Wszystko to było możliwe dzięki organizatorom całego wydarzenia, którymi byli:

  • Rzeszowska Grupa Mangi i Anime "Lotus"
  • Grupa Rekonstrukcyjna III Najemny Oddział Piechoty Japońskiej
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Klan Tygrysa
  • Klub Kendo
  • Games Room

Nie ważne, czy Japonią interesujesz się od dawna, dopiero zaczynasz, czy o jej kulturze słyszysz pierwszy raz - Lotus oferuje coś dla każdego. Możesz poszerzyć swoją wiedzę lub po prostu bawić się w gronie znajomych, pozyskując nowych. Na kolejną, zimową edycję, sama przyprowadziłam swoich znajomych.

Zdjęcia wykonane przez Hektor's Photography

Reklama edycji Jesień 2017

Reklama edycji Lato 2016

Link start! - oficjalny start edycji Lato 2016

Lotus na turnieju Juggera - Pyrkon 2016

Nasze pierwsze wydarzenie - Dwa Oblicza Japonii