Pierwszy Podkarpacki Festiwal Kultury Japońskiej "Lotus" odbył się w dniach 19-20.12.2015 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Osmeckiego 51. Przez dwa dni siedem grup miłośników przedstawiło w pełnym zakresie swoje pasje, zachęcając, namawiając i pokazując, dlaczego warto więcej.

Byli wśród nich:

  • Rzeszowska Grupa Mangi i Anime "Lotus"
  • Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Klan Tygrysa
  • Games Room (sklepowi "GameKeeper", stowarzyszenie "Avalon" oraz Rzeszowski Klub Fantastyki "Nawigator")
  • Rzeszowskie Stowarzyszenie Kendo
  • Bronies Rzeszów

Każda z grup dołożyła wszelakich starań, by wszyscy mogli cieszyć się wraz z innymi swoimi zainteresowaniami, nie tylko przedstawić temat, nie tylko przerobić wikipedię, ale spróbować namówić do tworzenia razem. Celem festiwalu było ukazanie pasji, która płynie szerokim strumieniem w każdym miłośniku, czy to mangi i anime, czy samej Japonii. Z racji ograniczonej liczby miejsc w Młodzieżowym Domu Kultury limit uczestników wynosił 200.

Prelekcje oraz konkursy odbywały się w kilku salach jednocześnie. Grupa "Lotus" rozłożyła na części pierwsze wszystkie punkty związane z mangą, anime oraz Otaku. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Klan Tygrysa przybliżyła uczestnikom historyczną stronę Japonii. Poprzez interesujące prelekcje, warsztaty oraz pokazy przenieśliśmy się w miejscu i czasie, by na nowo odkryć kulturę kraju kwitnącej wiśni. Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej pokazał jak wyglądało zarówno zwykłe codzienne życie niższych warstw społecznych jak i zbrojnych, walczących tamtej epoki. Od 8 lat zdobywają oni wiedzę oraz umiejętności potrzebne do odtwarzania rzemiosła, sztuk walki, ceremonii szesnastowiecznej Japonii. Nie zabrakło również Bronies Rzeszów, swoimi niecodziennymi prelekcjami przybliżyli do tematu MLP oraz pokazali co sprawia, że na ponymeety przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Na festiwalu nie zabrakło również jednego ze sztandarowych sportów kraju dalekiego wschodu. Rzeszowskie Stowarzyszenie Kendo podkręciło troszkę tempo akcji przeprowadzając dynamiczne i zjawiskowe pokazy swoich umiejętności. Dodatkowo znana wielu osobom grupa Games Day Rzeszów przez dwa dni udostępniała Games Room – dla początkujących znalazł się radosny mentor, dla zatwardziałych graczy odpowiednie tytuły. Szybka partia podczas spotkania z przyjaciółmi to świetna sprawa. Atrakcji było znacznie więcej, między innymi LARP, DDR oraz mnóstwo wiedzówek.

W festiwalu uczestniczyła cała masa ludzi z przeróżnymi hobby - fantastyka, manga, anime, Japonia i wiele innych. Pragnęliśmy, by to wydarzenie stworzyło nowe znajomości, przyjaźnie i tak też się stało. Każda osoba, która miała ochotę na ciekawe rozmowy o swoich ulubionych seriach, książkach lub też grach otrzymała przepaskę. Oznaczała, iż można śmiało podejść i wypytać o zainteresowania.

Reklama edycji Jesień 2017

Reklama edycji Lato 2016

Link start! - oficjalny start edycji Lato 2016

Lotus na turnieju Juggera - Pyrkon 2016

Nasze pierwsze wydarzenie - Dwa Oblicza Japonii